Jakie są przyczyny depresji?

Depresja staje się coraz powszechniejszym problemem w polskim społeczeństwie. Każdego roku przybywa osób, które zgłaszają się do specjalistów w poszukiwaniu pomocy z jej powodu. Dziś sprawdzimy z czego bierze się depresja, co może ją wywołać i na które z tych czynników mamy wpływ, a na które nie.

W społeczeństwie naszym przyjęło się mocno uproszczone stanowisko, jakoby za pojawienie się u kogoś depresji odpowiedzialne były głównie wpływy środowiskowe, zewnętrzne. To na ogół prawda, ale wciąż daleko od tego stwierdzenia do pełnej palety zjawisk, jakie są uznawane przez środowiska naukowe za przyczyny depresji. Zacznijmy jednak właśnie od tego, a więc od wpływu otoczenia, czyli czynników zewnętrznych. Obniżony nastrój może zostać zapoczątkowany przez wiele sytuacji, które są dla danej jednostki stresujące, smutne, bądź tragiczne. Może to być śmierć bliskiej osoby, pojawienie się ciężkiej choroby jak na przykład nowotwór, albo zwolnienie z pracy i trudności z podjęciem nowej. Jeśli te niesprzyjające warunki utrzymują się przez długi czas, lub miało miejsce pojedyncze ale bardzo traumatyczne przeżycie, może pojawić się depresja. Przyczyny w takim przypadku to nieumiejętność poradzenia sobie z sytuacją w jakiej się znaleźliśmy. Dodatkowo może wystąpić efekt błędnego koła, ponieważ depresja jeszcze bardziej obniża nasze możliwości radzenia sobie z trudnymi życiowymi sytuacjami, co z kolei jeszcze mocniej uwypukla ich tragizm w oczach pacjenta.

Istnieje jednak także zbiór innych czynników, które mogą być bezpośrednią przyczyną pojawienia się objawów depresyjnych, wraz z rozwinięciem się ich do pełnoobjawowej choroby. Są to pewne uwarunkowania genetyczne, które powodują zmniejszoną ilość neuroprzekaźników w mózgu odpowiedzialnych choćby za poczucie szczęścia, takich jak serotonina i dopamina. Powody depresji u osób noszących taki bagaż genetyczny mogą być prozaiczne, nie musi to być wcale jakaś duża trauma, czy długotrwałe trudne warunki życiowe. Wystarczy, że coś nam nie wyjdzie, nie osiągniemy celu jaki sobie założyliśmy i to pociągnie za sobą tak silną negatywną reakcję, że nie będziemy mogli sobie z tymi sami poradzić. Skłonności do depresji mogą się ujawnić w dowolnym okresie życia, choć najczęściej jest to okres dojrzewania lub wczesnej dorosłości.

Jak widać przyczyny depresji bywają różne. Mówienie, że prowadzą do niej tylko negatywne przeżycia jest daleko idącym uproszczeniem, czy wręcz ignorancją. Depresja jest chorobą, z którą wyjątkowo trudno poradzić sobie samemu, dlatego każdy niezależnie od przyczyn powinien zasięgnąć kontaktu ze specjalistą, najlepiej psychoterapeutą lub psychiatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać określonego tu HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top