Jakie są polecane preparaty na depresję?

Obniżony nastrój spotyka każdego człowieka, jednak bywają przypadki, w których gorsze samopoczucie psychiczne utrzymuje się przez dłuższy czas i przekłada się na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia oraz obniżenie standardu życia chorego oraz jego bliskich. W takich sytuacjach niezbędne jest właściwe leczenie. Poza zalecaną wizytą u psychoterapeuty, niemal zawsze warto sięgnąć po odpowiednie tabletki antydepresyjne.

Co na depresję można dostać bez recepty?
Choć mocniejsze środki dostępne są wyłącznie po przepisaniu przez specjalistę, to jednak w każdej aptece dostępne są ziołowe leki na depresję. Nie działają one bezpośrednio na układ nerwowy i nie powodują poważniejszych zmian w organizmie, lecz z pewnością sprawdzają się w nagłych sytuacjach, gdy potrzebna jest pomoc doraźna lub gdy stany depresyjne występują tylko okresowo i nie przybierają zaawansowanej formy. Ogólnodostępne preparaty na depresję oparte są na powszechnie znanych składnikach.

Jakie zioła są najlepsze w walce z depresją?
Jednym z ziół najskuteczniej łagodzących objawy depresji jest dziurawiec zwyczajny. Zaleca się spożywanie go w postaci wyciągu olejowego lub alkoholowego. Dostępne są również tabletki depresyjne zawierające taki ekstrakt. Ich zadaniem jest wyciszenie organizmu i ułatwienie zaśnięcia. Szałwia, także w postaci wyciągu lub herbaty, pomaga w uspokojeniu skołatanych nerwów. Podobnie działa melisa lekarska, która nie tylko łagodzi zdenerwowanie, ale też lęki. Duże znaczenie dla zniwelowania stanu depresyjnego ma również żeń-szeń syberyjski, który poprawia działanie neuroprzekaźników w mózgu, tym samym usprawniając działanie m.in. dopaminy i serotoniny, które odgrywają dużą rolę w odczuwaniu pozytywnych emocji. Dodatkowo, żeń-szeń wzmacnia układ immunologiczny. Inne polecane zioła na depresję to miłorząb japoński, bazylia, ekstrakt z owsa zwyczajnego czy chmiel i kozłek lekarski. Poza samymi ziołami, znaczenie ma właściwy poziom aminokwasów oraz wszystkich witamin, a w szczególności tych z grupy B.

Mocniejsze leki na depresję
A co na depresję
, która utrzymuje się przez dłuższy czas i poważnie zaburza porządek życia? Choć w wielu przypadkach przepisywane są silniej działające, syntetyczne leki psychotropowe – najczęściej benzodiazepiny, to przy łagodniejszej formie depresji warto spróbować połączenia leków ziołowych z psychoterapią, ewentualnie leki antydepresyjne na receptę. Jeśli specjalista zaleca leczenie farmakologiczne tylko doraźnie, bądź krótkofalowo, dobrze jest porozmawiać z nim o możliwości korzystania ze wsparcia leków ziołowych, które nie uzależniają, nie powodują skutków ubocznych, a naturalnie łagodzą stres i poprawiają samopoczucie. Jeśli jednak wprowadzone zostały jakiekolwiek tabletki na depresję przepisane przez specjalistę, to koniecznie należy konsultować z nim ewentualne sięgnięcie po preparaty ziołowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać określonego tu HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top