Jakie leki na depresję?

Depresja jest podstępną chorobą, która w pierwszej fazie może być mylona ze stresem, nadmiernym zmęczeniem czy frustracją. Jeśli stan przygnębienia utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem lub z psychologiem, który postawi właściwą diagnozę. Zanim zaczniemy szukać odpowiedzi, jakie leki na depresję będą skuteczne należy dowiedzieć się przede wszystkim czy mamy do czynienia z chorobą, a także, w jakim jest ona stadium i jaką przybiera formę.

Leki na depresję – podstawowe informacje

W związku z tym, że depresja może przebiegać w różny sposób najlepszy lek na depresję to taki, który jest dopasowany bezpośrednio do dolegliwości odczuwanych przez pacjenta. Oczywiście w pierwszych symptomach choroby można sięgnąć po leki przeciwdepresyjne dostępne bez recepty, ale należy pamiętać, że jeśli te nie przyniosą dobrych efektów, a dolegliwości nie miną, konieczne jest włącznie terapii i prawdopodobnie farmakologicznych środków dostępnych wyłącznie na receptę.

Indywidualnie dopasowany lek antydepresyjny będzie przede wszystkim działał, a nie otumaniał – jak się powszechnie przyjmuje. Na jego skuteczność wpływa sam pacjent. Leki na depresję mają złożone działanie o powolnym uwalnianiu, więc nie zaczną działać w kilka minut po przyjęciu, ale po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. Warto dodać, że przepisany lek antydepresyjny musi być zażywany regularnie – bez tego nie ma mowy o jakichkolwiek pozytywnych skutkach.

Różnorodne leki antydepresyjne

Żeby lekarz mógł dobrać właściwie leki depresja musi zostać wpierw zdiagnozowana i oceniona. Na szczęście medycyna nie pozostaje bezradna w leczeniu tej choroby, a rynek farmaceutyczny jest bogaty w różnorodne leki o odmiennym składzie, które precyzyjnie działają w ośrodkach, w których pacjent odczuwa największe dolegliwości.

Podstawową grupą są trójpierścieniowe leki antydepresyjne (TLPD), które eliminują lęki, mają działanie psychotoniczne i odhamowujące, a także pobudzające dobry nastrój. Stosuje się je w leczeniu depresji, nerwic obsesyjnych, bólu psychogennego, lęków napadowych, zespołu natręctw, a także moczenia nocnego u dzieci. Pierwsze efekty działania leków obserwuje się po upływie 2-3 tygodni od rozpoczęcia terapii.

Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) to druga grupa leków dedykowanych leczeniu depresji. Lek antydepresyjny z tej grupy jest kierowany do osób w początkowej i zaawansowanej fazie choroby, a także w leczeniu choroby alkoholowej i bulimii. Leki eliminują lęki, niskie samopoczucie i nerwowość.

Trzecią grupą leków na depresję są inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), które przywracają normalne działanie układu nerwowego. Są przepisywane osobom przy leczeniu depresji powiązanej z fobiami. Niestety, ta grupa leków ma najwięcej skutków ubocznych i wymaga ścisłej kontroli podczas przyjmowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać określonego tu HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top