Jak pomóc choremu na depresję?

Życie z depresją nie dotyka wyłącznie osoby chorej, to obciążenie, które dotyczy także jej bliskich. Wbrew obiegowym opiniom sama terapia i leki nie są wystarczającym elementem pozwalającym uwolnić się od tej niewątpliwie strasznej choroby. Konieczne jest mądre wsparcie płynące ze strony kochających osób. Zadając sobie pytanie jak pomóc choremu na depresję trzeba wiedzieć, że choroba nie jest fanaberią, a rzeczy, które robi i mówi cierpiąca osoba nie są wykonywane z premedytacją. Takie podejście pozwoli na właściwe dopasowanie pomocy, bez umoralniających rozmów typu: ” masz dla kogo żyć, więc wstań, ogarnij się i przestań” albo „inni mają gorzej”. Zobaczmy więc jak pomóc osobie w depresji, by ta czuła wsparcie, a nie krytykę.

Jak pomóc osobie z depresją?

Żeby zacząć pomagać, należy zrozumieć i wiedzieć jak zachowuje się osoba z depresją. Ponieważ choroba ma wiele twarzy trzeba wpierw dotrzeć do jej sedna. Być może chora osoba popada w całkiem skrajne stany — od prawdziwych dołów po niezrozumiałe euforie- lub też zaniedbuje siebie i najbliższych, Każdorazowo depresja jest przyczyną izolacji uczuciowej, jaką chory odczuwa. Pomoc zawsze powinna płynąć z poziomu uczuć i nie może być dawkowana, ale musi płynąć nieprzerwanym strumieniem. Może się wydawać, że gesty i słowa, które kierowane są do chorej osoby odbijają się od niej niczym przysłowiowy groch o ścianę i kompletnie do niej nie trafiają. To ułuda i jednocześnie pułapka, w którą często łatwo wpaść, a tym samym zaprzestać pomagać. Skuteczna terapia depresji to wymagające zadanie, które w efekcie ma dać siłę cierpiącej osobie na podjęcie konkretnych działań. W tej chorobie liczy się przede wszystkim odnalezienie woli chorego do wyjścia z choroby, a tego nie można osiągnąć bez wsparcia płynącego z zewnątrz.

Ratunku! Depresja, co robić?

Wszystkie sposoby na depresję, które dotyczą się pomocy bliskich skupiają się wokół aktywnej obecności. Nie ma lepszego sposobu niż po prostu obcowanie z chorym. Mówią o tym nie tylko psychologowie, ale też osoby, które uporały się z tym strasznym stanem. Nie trzeba wielkich słów, a często są one po prostu zbędne. Obecność, przytulenie, otarcie łez — to sposoby na wsparcie, które oceniane są jako te najistotniejsze. Ważne są także gesty, które wykonujemy — ugotowanie ulubionego dania, przygotowanie kolacji w niecodziennym wystroju, czy też komplementowanie, miłe SMS-y.

Jeśli kochaną osobę dopadła depresja poporodowa to leczenie musi opierać się o ścisłą współpracę z psychologiem. W tym przypadku konieczne jest odciążenie młodej mamy od opieki nad niemowlęciem, ale nie odsuwanie jej od dziecka. Nie można pozwolić sobie na krytyczną ocenę zachowania, wprost przeciwnie, trzeba zauważać nawet najdrobniejsze rzeczy i pozwolić na długi odpoczynek stwarzając przyjazną atmosferę.

W każdym przypadku unikajmy jak ognia stwierdzeń: „będzie dobrze”, „głowa do góry”, „przestań się nad sobą rozczulać” itp. To najgorsze rzeczy, jakie można zrobić, łącznie z pozostawieniem chorego bez wsparcia i bliskości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać określonego tu HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top