Depresja – leczenie, jak leczyć i wyleczyć depresję

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które wpływa bardzo negatywnie na życie człowieka. Dlatego też ważne jest skuteczne leczenie, tak by jak najszybciej pozbyć się problemu, lub przynajmniej jak najbardziej złagodzić jego objawy. Zastanówmy się teraz jak wyleczyć się z depresji.

Zacznijmy od tego, że depresja jest oficjalnie uznana za chorobę i leczy się ją tak, jak każde inne schorzenie natury psychicznej. Epizody depresyjne, czyli czasowe okresy spadku nastroju, które dotykają każdego z nas w trudniejszych okresach życia, są czymś innym i nie wymagają leczenia – po ustąpieniu generującego je czynnika powinny przejść samoistnie. Tak więc jak łatwo się domyślić, bardzo ważna jest fachowa diagnoza i to jest pierwszy krok, od którego zaczyna się leczenie depresji. Powinniśmy więc wybrać się do dobrego psychoterapeuty lub psychiatry, który poświęci nam dłużej niż pięć minut czasu i na podstawie uzyskanych informacji zaproponuje odpowiednie leczenie. Lekarze proponują, zależnie od przypadku z którym mają do czynienia, psychoterapię albo leczenie farmakologiczne, czasami obydwie metody stosowane są jednocześnie.

Zapoznaliśmy się już pobieżnie z tym jak leczyć depresję, teraz powiemy kilka słów o każdej z tych metod. Psychoterapia opiera się przede wszystkim na rozmowie z lekarzem, który zadaje nam różne pytania, zachęca do opowiadania o swoim życiu, dzięki czemu można wspólnie dotrzeć do skrywanych w psychice urazów, przez które zrodziła się nasza depresja. Leczenie terapeutyczne przynosi na ogół dobre efekty, jednak nie zawsze da się je zastosować. W cięższych przypadkach pacjent jest tak owładnięty przez chorobę, że opuszcza sesje i terapia nic nie daje. Wtedy na miejscu jest włączenie leczenia farmakologicznego, czyli przepisanie choremu antydepresantów przez psychiatrę. Powodują one zwiększenie ilości pewnych neuroprzekaźników w mózgu, których niedobór może powodować, że u pacjenta bardzo łatwo rozwija się depresja. Leczenie domowe jest jeszcze jedną z metod, które sprawdzają się gdy jesteśmy sumienni, mamy dużo samozaparcia i stały kontakt z terapeutą, który przekazuje nam konkretne zadania i ćwiczenia do samodzielnego wykonywania. Jest to więc wyjście raczej dla tych, którzy mają depresję łagodną, nie wpływającą jeszcze tak mocno na motywację do życia.

W tym momencie w całej Polsce tysiące osób zdają sobie pytanie jak wyleczyć depresję. Jak widać wiele zależy od tego z jak mocno rozwiniętą chorobą się zmagamy, ponieważ to determinuje sposób leczenia. Można próbować wychodzić z niej samodzielnie w domu utrzymując kontakt z terapeutą, można uczęszczać na sesje psychoterapeutyczne, są też dostępne bardzo skuteczne antydepresanty. Opcji jest wiele, co jest bardzo dobrą wiadomością dla cierpiących na to trudne zaburzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać określonego tu HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top