Depresja – jak sobie pomóc? Dieta i samopomoc

Życie z depresją jest bardzo ciężkie. Ta choroba sprawia, że tracimy zdolność do odczuwania przyjemności, a także motywację do życia. Obniżony nastrój, smutek i ospałość powodują, że trudno samodzielnie podnieść się z tego stanu, nie znaczy to jednak że jesteśmy bez wyjścia.

Depresja może występować w różnym stopniu nasilenia. Gdy nie jest ciężka, możemy poradzić sobie bez pomocy z zewnątrz, musimy jednak najpierw wiedzieć jak sobie pomóc w depresji. Przede wszystkim postarajmy się zlokalizować prawdziwe źródło problemu. W lepszej sytuacji będą tu z pewnością ci, którzy prowadzą bogate życie wewnętrzne i dobrze znają swoją psychikę. Kiedy będziemy już wiedzieli co powoduje u nas objawy depresyjne, spróbujmy to zmienić. Nie róbmy jednak niczego pochopnie i nie oczekujmy efektów od razu. Walcząc z problemami natury psychicznej cierpliwość jest najważniejsza. Co prawda możemy mieć problemy z motywacją, ponieważ tą zawsze obniża depresja. Jak sobie pomóc możemy również podpytać znajomych lub członków rodziny, którzy sami zmagali się z tym problemem, lub mieli do czynienia z osobami cierpiącymi na to zaburzenie.

W przypadku cięższej depresji, która może mieć podłoże genetyczne, najlepiej będzie gdy skorzystamy z porady specjalisty. Psychoterapeuta lub psychiatra będzie odpowiednią osobą, która będzie wiedziała jak poradzić sobie z depresją, która u nas występuje. Terapeuta pomoże nam przepracować podświadome kompleksy lub rany z przeszłości, które mogą dziś wychodzić na powierzchnię właśnie pod taką postacią. Psychiatra natomiast będzie odpowiedni wtedy, gdy posiadamy depresję spowodowaną złym funkcjonowaniem samego organizmu, tak zwaną depresję endogenną. By móc pokonać taki rodzaj tej trudnej choroby może być potrzebne zapisanie medykamentów, co może zrobić tylko uprawniony lekarz. Powodują one zwiększenie produkcji takich związków jak serotonina i dopamina, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie i możliwość odczuwania przyjemności. Ważna jest również odpowiednia dieta przy depresji endogennej, ponieważ to co spożywamy także ma znaczny wpływ na wydzielanie się odpowiednich neuroprzekaźników w mózgu.

Przy depresji najważniejsze jest to, by zrobić pierwszy krok. Jest on bardzo trudny z uwagi na takie, a nie inne objawy tego zaburzenia, jednak trzeba spróbować go wykonać mimo wszystko. Jeśli nie jesteśmy w stanie walczyć sami, wybierzmy się do lekarza, który będzie dla nas nieocenioną pomocą. Istniejące dzisiaj leki przeciwdepresyjne mają bardzo dużą skuteczność i są tanie, gdy zaczniemy je przyjmować później będzie nam o wiele łatwiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać określonego tu HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top