Czym objawia się depresja? Jak ją rozpoznać?

Coraz częściej słyszymy o depresji, jest to choroba cywilizacyjna. Za szybko żyjemy, pędzimy, a choroba wyciska z nas resztki pozytywnej energii. Dotyka ona coraz większej ilości społeczeństwa i niszczy życie osoby chorej jak i jej rodziny.

Czym objawia się depresja?

Osoba z depresją zachowanie – jest zagubiona, nie może znaleźć swojego azylu, czuje się samotna pomimo tego, że otaczają ją bliscy. Utrata apetytu/nadmierne jedzenie, złość, zamyślenie, brak szacunku do swojej osoby, utrata motywacji, zmęczenie, bezsenność, bezradność, utrata pasji. Osoby chore najczęściej przestają się cieszyć z tego czym cieszyły się w życiu codziennym np. seksem, pracą. Przestają być religijne, są obojętne, a czasem uciekają w nałogi.

Depresja – jak rozpoznać? Depresja przede wszystkim objawia się przygnębieniem, nie mamy chęci do prostych czynności takich jak wieczorna kąpiel, czy pójście z psem na spacer. Każdy ma gorszy czas i nie zawsze należy się tym przejmować, jeśli jednak nasze złe samopoczucie utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie warto zgłosić się do psychologa. Początki depresji i jej objawy to między innymi zmęczenie, często chorzy tłumaczą to przepracowaniem się, nie mają czasu na sen lub cierpią na bezsenność, nie potrafią się skoncentrować na jednej czynności. Nie zawsze depresja jest tak oczywista, czasem trudno zauważyć, że ktoś w środku cierpi, szczególnie młodzi ludzie skrywają się ze swoim wewnętrznym cierpieniem, przez co trudno im pomóc, robią wszystko aby jak najmniej rozmawiać o emocjach, a to kolejne oznaki depresji. Więc jeśli ktoś unika ciężkich tematów, nie chce rozmawiać o swoim samopoczuciu lub zawsze odpowiada tak samo, warto zgłębić się w życie tej osoby. Zwykłą obecnością i wsparciem możemy pomóc osobie chorej na depresję.

Depresja i jej objawy fizyczne inaczej somatyczne objawy depresji to te, które mogą być widoczne na pierwszy rzut oka, wszystko co wychodzi poza naszą psychikę, dlatego symptomami depresji może być nawet obniżenie kondycji fizycznej, zadyszka, bóle stawów, kości.

FIZYCZNE OBJAWY DEPRESJI:

 • bóle głowy
 • drgawki mięśni
 • uderzenia gorąca
 • podwyższone ciśnienie
 • zmęczenie, apatia
 • bezsenność lub nadmierna senność
 • spadek libido
 • nadmierny apetyt lub jego brak
 • chudnięcie
 • wymioty
 • biegunki
 • bóle brzucha

Depresja może trwać krótki okres, możemy poradzić sobie z nią sami, jednak coraz częściej zdarzają się ciężkie przypadki osób, które muszą zażywać leki aby normalnie funkcjonować. Silna depresja objawy: ciągły smutek nasilający się w samotności, lęki, drażliwość, niepokój, pobudzenie lub apatia, płaczliwość, myśli samobójcze, chęć okaleczenia się. Przyczyną takiej silnej depresji są nagłe wydarzenia w naszym życiu np. śmierć kogoś bliskiego, strata pracy, choroba fizyczna, z którą sobie nie radzimy. Osoby myślące o samobójstwie zagrażają samym sobie i koniecznie powinny wybrać się do lekarza, czasem wystarczy kilka miesięcy, a czasem leczenie ciągnie się kilka lat. Zdarzają się ludzie, którzy nigdy nie wyjdą z depresji.

Zatem jak rozpoznać depresję? Diagnozę może wystawić tylko lekarz psychiatra, który decyduje czy potrzebujemy leczenia farmakologicznego, czy wystarczy psychoterapia. Do psychiatry może udać się każdy, nie potrzebujemy skierowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać określonego tu HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top